Планування ділянки: основні принципи проектування та зонування (47 фото)
Без категорії

Планування ділянки: основні принципи проектування та зонування (47 фото)

Багато хто мріє про приватний будинок і просторій ділянці. Але коли мрія збувається і вдається купити землю, не всі розуміють, як спланувати розташування будинку, господарських будівель, саду, гаража, зони відпочинку. Але ж від грамотного проектування залежить багато чого. Якщо його зробити правильно, навіть на невеликій ділянці знайдеться місце для всього і ще залишиться вільний простір.

Проектування ділянки: основні принципи

Планування ділянки будь-якої площі проходить по основним принципам. Перш ніж починати будівництво, потрібно:

 • визначити форму ділянки;
 • проаналізувати рельєф місцевості;
 • дізнатися, наскільки глибоко залягають грунтові води;
 • точно визначити розташування ділянки по сторонах світу.

Без різниці, виконується планування дачної ділянки 20 соток з будинком, лазнею та хозпостройками, або стандартної дачі площею 6 соток. Перед початком будь-якого будівництва потрібно зробити детальний план, на якому вказати всі зони, які будуть на ділянці. Так, логічно, що зона для дитячих ігор повинна знаходитися поряд з будинком і добре проглядатися з кухні і вітальні. А город, навпаки, розміщують в дальньому кутку ділянки. Зону відпочинку можна розташовувати в саду – тут в тіні дерев можна буде спати, читати і смажити барбекю. Плануючи розташування зон, не забувайте, що до будинку і до гаражу повинен залишатися хороший під’їзд.

Визначення форми ділянки

Земельна ділянка для заміського будинку може зазвичай буває однієї з чотирьох форм:

 • прямокутний;
 • трикутний;
 • Г-подібний;
 • вузький витягнутий.

Зонування безпосередньо залежить від його форми. Прямокутна вважається класичною і найбільш зручною. Розміщувати споруди тут просто, і не потрібно йти на хитрощі в дизайні. Будинок у своєму розпорядженні в центрі або ближче до одного з кутів, а решту площа ділять на зони.

Планування Г-образного ділянки теж не представляє складності. На рівної прямокутної частини ставлять будинок, гараж, а на маленькому майданчику, яка і утворює букву «Г», роблять сад або місце для відпочинку. Воно виходить ізольованим, що дуже зручно.

Облаштування вузького, витягнутого ділянки викликає труднощі. Здається, що всі будівлі знаходяться в безладді і заважають один одному. Щоб вирішити цю проблему, потрібно для поділу зон використовувати дерева і чагарники, а сарай, теплицю і інші госпбудівлі пофарбувати в яскравий колір.

Планировка участка: основные принципы проектирования и зонирования

Трикутна ділянка – це простір для творчості. Можна експериментувати з його плануванням, асиметрично розташувати зони. Ви можете це зробити центром круглу альтанку або басейн.

Определение формы участка

Планування ділянки: основні принципи проектування та зонування (47 фото)

Определение формы участка

Определение формы участка

Планування ділянки: основні принципи проектування та зонування (47 фото)

Рельєф місцевості

Перш ніж поставити будиночок і планувати облаштування, вивчіть рельєф місцевості. Не купуйте ділянку в зсувній зоні, навіть якщо його віддають за хорошою ціною. Рано чи пізно він просто сповзе.

Якщо є невеликий ухил, продумайте, як краще розташувати город і будинок. По ухилу навесні і восени буде постійно стікати вода, що може занапастити рослини і підмити фундамент. Щоб цього уникнути, схил краще розрівняти або продумати систему лівневок і жолобів.

Рельеф местности

Рельеф местности

Рельеф местности

Рельеф местности

Рельеф местности

Грунтові води

Перед початком будівництва потрібно дізнатися рівень залягання ґрунтових вод. Якщо вони знаходяться на глибині менше двох метрів, необхідно зробити дренажну систему. Власники будинків, які нехтують цією інформацією, одного разу стикаються з більш серйозною проблемою – грунтові води підмивають фундамент, що призводить до обвалення.
Рівень розташування підземних вод потрібно дізнатися ще й для того, щоб пробурити свердловину або колодязь. Якщо пощастить, то на території з’явиться додатковий безкоштовний джерело води. Можна зробити штучне водоймище або навіть фонтан – він прикрасить ландшафт.

Грунтовые воды

Грунтовые воды

Грунтовые воды

Розташування ділянки по сторонах світу

Планування ділянки повинна виконуватися по сторонах світу. Справа тут не в забобонах, прикмети і древньої теорії фен-шуй – все дуже раціонально. Будинок рекомендується розташовувати в північній частині ділянки фасадом на південь. Так в нього буде потрапляти більше сонячного світла. Плануйте і розташування кімнат так, щоб вікна вітальні, дитячій і спальні виходили на південний схід або південь.

Стиль розбивки території

Існують три сучасних стилю розбивки території. А саме:

 • регулярний;
 • ландшафтний;
 • змішаний.

Регулярний підходить для плоского, однорідного рельєфу. Його вибирають ті, хто хоче вільний простір зайняти городом. Ландшафтний – хороший варіант для ділянок зі складним мікрорельєфом. Його додатково підкреслюють декоративними рослинами. Змішаний поєднує в собі характерні риси двох попередніх стилів.

Сад

Якщо ви мрієте про красивий сад, то територію потрібно оформляти в ландшафтному стилі. Він передбачає, що квадратні метри будуть використовуватися нераціонально, і залишиться багато вільного простору.

Можна зробити плодовий сад або висадити тільки декоративні рослини. Ландшафтний стиль не передбачає суворих форм, симетрії і прямих ліній. Доріжки тут роблять звивисті, квіти і рослини висаджують ярусами. Якщо розміри дозволяють, можна зробити штучний яр, піднесеність, декоративна водойма. Для доріжок в такому саду не підходить асфальт або тротуарна плитка – їх можна засипати гравієм або викласти натуральним каменем.

Сад

Сад

Сад

Сад

Сад

Сад

Сад

Сад

Город

Його потрібно розбивати на території з плоским рельєфом. Дизайн передбачає сувору геометрію. Ділянка ділять на квадратні і прямокутні зони, на кожній з яких висаджують певну культуру. Так, на одному квадраті можна висадити полуницю, на іншому – кущі смородини та малини, а на третьому – помідори і огірки. Схема розташування рослин залежить від рози вітрів і того, як падають сонячні промені.

Планировка участка: основные принципы проектирования и зонирования

Відмінна риса регулярного стилю – рівні доріжки і водойми тільки з прямими кутами. Якщо ви вирішили серйозно займатися городом, заздалегідь продумайте, де поставити сарай з інвентарем і як організувати систему поливу.

Огород

Огород

Огород

Огород

Огород

Огород

Огород

Огород

Огород

Змішаний стиль оформлення

Будь-який упорядкований дачну ділянку – яскравий приклад змішаного стилю, який поєднує риси двох попередніх. Якщо територія дозволяє, можна зони оформити в різних стилях. Наприклад, частина зон оформляють в ландшафтному – роблять складний рельєф, висаджують квіти, декоративні чагарники та дерева. Подивіться фото вдалих проектів дизайнерів – навіть на невеликій території можна зробити справжній райський куточок. Інша зона оформляється в регулярному стилі: тут роблять город і розбивають землю на квадрати. При виборі стилю оформлення важливо враховувати думки і побажання всіх членів сім’ї.

Розбивка території на зони

Всю територію можна розділити на кілька великих зон. Перед початком будівництва потрібно визначитися і намалювати, де будуть розташовуватися:

 • житлова зона;
 • зона відпочинку;
 • садово-городня зона;
 • господарські будівлі.

Якщо місця небагато, то гараж зазвичай розташовують на першому або цокольному поверсі. Якщо площа більша, є кілька варіантів, як спланувати ділянку заміського будинку з гаражем. Але тут важливо, щоб прибудова перебувала поруч з воротами, а заїзду / виїзду машини нічого не заважало. Дитячу зону, якщо вона буде, потрібно максимально далеко прибрати від гаража і місця парковки.

Разбивка территории на зоны

Разбивка территории на зоны

Разбивка территории на зоны

Житловий будинок

Саме він є головним елементом забудови, і планування розташування об’єктів починається саме з нього. В першу чергу потрібно визначитися з площею і поверховістю будинку, а потім вирішити, в якій частині він буде будуватися.

Будинок потрібно розташовувати так, щоб в вітальню, спальню і дитячу потрапляло максимальну кількість сонячних променів. Плануйте розташування будинку по сторонах світу. Також його не рекомендується ставити занадто близько до паркану – залиште місце для газону і декоративних рослин.

Планировка участка: основные принципы проектирования и зонирования

Якщо на ділянці є височина, то будинок потрібно розташовувати саме на ній, а не в низині. Звідси буде добре видна вся територія, і під час сильних дощів будівля не буде підтоплено. На вузькому, витягнутому ділянці будинок ставлять до головного входу торцем.

Зона для відпочинку

Місце для релаксу може бути одне або їх роблять кілька – все залежить від того, як люблять відпочивати у вашій родині. Зазвичай альтанку ставлять за будинком, щоб її не видно було з вулиці. Альтанку, лавки, гамак – все це потрібно мати у своєму розпорядженні в тіні дерев. Навіть влітку тут буде комфортно і не жарко. Недалеко від альтанки можна поставити мангал. Він повинен стояти на відкритому майданчику так, щоб під час приготування дим не потрапляв на рослини і не заважав тим, хто сидів за столом.

Тим, хто любить засмагати, зону відпочинку можна обладнати поруч із штучною водоймою. Просто поставте тут шезлонги, столик, парасольку. Тут же можна розташувати і баню, а поруч з нею – лавки і стіл. Баню часто ставлять недалеко від альтанки, що теж дуже зручно.

Можна зробити зону для активного відпочинку – на невеликий майданчик покласти гумове покриття. Тут можна грати в баскетбол або волейбол. До речі, гумове покриття можна замінити штучним газоном – на ньому дітям грати ще краще.

Зона для отдыха

Зона для отдыха

Зона для отдыха

Зона для отдыха

Місце господарських будівель

Будь-який сільський пейзаж «прикрашають» похилені сараї, напівзруйновані теплиці і курники. У суспільстві ще живий стереотип про те, що дизайну господарських будівель не потрібно приділяти увагу. Але це не так. Потрібно не тільки подумати, якого вони будуть кольору, але і де будуть розташовуватися.

Курник, льох, будівництво для зберігання інвентарю рекомендується розміщувати за будинком так, щоб з вулиці їх не було видно. Але є винятки. Так, наприклад, гараж ставлять максимально близько до дороги, щоб зручно було виїжджати. А для теплиці потрібно знайти саме сонячне місце. І якщо воно буде перед будинком, то її потрібно буде поставити там. Бажано, щоб всі господарські об’єкти будувалися з одного цегли і в єдиному стилі. Ті, які будуть перебувати перед фасадом, можна пофарбувати в яскравий колір.

Место хозяйственных построек

Место хозяйственных построек

Место хозяйственных построек

Место хозяйственных построек

Сад та город

Садово-городню зону краще розташовувати в самій освітленій частині. Якщо ви мрієте про гарний урожай полуниці і помідорів, розбийте город біля південного кордону. Розташовувати його потрібно максимально близько до колодязя, щоб не простягати систему поливу по всій території. Враховуйте, як розташовані будинок і господарські будівлі. Сарай з інвентарем повинен бути максимально близько до городу, але одночасно він не повинен відкидати тінь на грядки.

Город рекомендується розміщувати за житловим будинком, а сад і клумби – перед фасадом. Але тут важливо не садити перед вікнами дерева, адже через 10-15 років вони позбавлять будинок світла. Прикрашайте прибудинкову територію яскравими квітами і невисокими чагарниками.
Сад и огород

Сад и огород

Сад и огород

Складання плану ділянки і дизайн

План розташування будівель і зон складається з урахуванням рельєфу, глибини залягання ґрунтових вод, форми ділянки, його розташування по сторонах світу і, звичайно, особистих побажань власника.

Щоб територія вийшла затишною, важливо знати міру: не ставити тут занадто багато будівель, між ними зберігати дистанцію, що не засаджувати територію високими деревами та чагарниками. При складанні плану реально оціните, чи потрібен той чи інший об’єкт або краще від нього відмовитися. Також важливо, щоб сад, будинок та інші будівлі були зроблені в одному стилі – східний, французька, англійська, німецька. Дизайн продумується до дрібниць. При бажанні будинок в передмісті і присадибну територію можна перетворити в шматочок старої Європи або загадкової Японії.

Будь-яка ділянка, навіть дуже скромною площі, можна зробити функціональним, затишним і красивим. Для цього достатньо правильно розбити його на зони, не ставити зайві будови і облагородити територію.