Як зробити димар зі сталевої труби своїми руками
Без категорії

Як зробити димар зі сталевої труби своїми руками

    Димар – важлива частина опалювальних систем, що включають опалювальні прилади на газовому, твердому, рідкому паливі. Від вибору матеріалу і розмірів димохідної труби, дотримання технологічних правил виготовлення та монтажу залежать ефективність опалення та безпеку користувачів.

Помилки в організації димоходу призводять до виникнення зворотної тяги, що викликає задимлення приміщення, пошкодження покрівельного матеріалу, виникнення пожежонебезпечних ситуацій. При виготовленні димарів використовують цеглу, кераміку, навіть скло, але найбільш поширений варіант – сталеві труби з чорного оцинкованого металу і корозійностійких сталей.

Конструктивні різновиди сталевих труб

По відношенню до опалювального агрегату розрізняють конструкції димоходів:

 • Приставні (прямі) . Розташовуються безпосередньо над опалювальним агрегатом. Починаються всередині приміщення, проходять через перекриття та покрівлю, виходять назовні. Це найбільш популярне рішення в побутових умовах. Через такі димоходи дим проходить вільно, кислотний конденсат не виникає або з’являється в незначних кількостях. Сажа на стінках осідає незначно, чистити її нескладно. При регулярному чищенні пожежонебезпека зведена до мінімуму. Мінусом такої конструкції є складність організації проходу через дах. При сильному вітрі тяга різко погіршується, може виникнути навіть зворотна тяга. Усувають недолік шляхом установки дефлектора.
               Дымоход своими руками
 • Підпряжні (бічні) . Такий димар споруджується зовні, прохід здійснюється не через покрівлю, а через стіну. У такій конструкції передбачається ємність для збору кислотовмісних конденсату, що виключає його стікання в опалювальний агрегат. Необхідно стежити, щоб взимку при замерзанні конденсату ємність не розірвало. Кращий варіант – її установка всередині будинку. Бічний димохід ефективний навіть при сильному вітрі, особливо за умови установки дефлектора. Місце виходу труби через стіну організовано як прохідний вузол. Однак при негативних температурах утеплювач може втратити робочі характеристики, що призведе до утворення тріщин в стіні. Ще один мінус такої димохідної системи – складність чистки, обумовлена ​​наявністю численних вигинів.
               Дымоход своими руками

Для організації димохідної системи використовують одно- або двостінні труби.

 • Одностінні конструкції. Найбільш дешевий варіант – вироби з оцинкованої сталі. Однак їх нагрівання вище 420 ° C призводить до утворення сполук, отруйних для людини. Тому одностінні оцинковані конструкції застосовуються тільки в системах з низькою температурою відхідних газів – не більше + 350 ° C. Для високотемпературних систем використовують корозійностійкі сталі аустенітного класу.
 • Багатошарові . Складаються із зовнішнього кожуха, негорючого утеплювача і внутрішньої труби, по якій відводяться продукти згоряння. Як утеплювач зазвичай використовується базальтова вата, що має дуже високу температуру плавлення. Для кожуха затребувана оцинкована сталь, а для внутрішньої частини – жаростійкий нержавіюча.

Розрахунок перетину димохідної труби

Труби з правильно підібраним перетином забезпечують виведення в атмосферу продуктів згоряння з оптимальною швидкістю. Розрахунок перетину – складний процес, при якому враховують коефіцієнти кожного виду палива, витрата протягом години, температуру на вході і виході.

У простих випадках можна скористатися спрощеними даними, представленими в таблиці.

Потужність опалювального агрегату, кВтПеретин, мм х мм, не менше
До 3,5140 х 140
3,5-5,0140 х 200
5,0-7,0140 х 270

Саморобний димохід зі сталевої труби

Для виготовлення одностінної труби круглого перетину з оцинкованої сталі (товщина листа не менше 1 мм) знадобиться дерев’яна киянка (або гумова), ножиці для різання сталевого листа, лінійка, пристосування для розмітки, куточок.

Етапи робіт:

 • Лист розмічають відповідно до необхідних розмірів перетину. При цьому враховують, що для входження однієї ділянки в інший один кінець труби повинен бути ширше протилежної приблизно на 10 мм.
 • За допомогою сталевого куточка і киянки поздовжні краю загинають під прямим кутом в протилежних напрямках. Потім кут киянкою доводять до 140-145 °.
 • Заготівлю розміщують на спеціальному пристосуванні, призначеному для додання їй округлої форми.
 • Заломлені краю зачіпають один за одного.
 • За допомогою киянки роблять плоский шов.

Для організації поворотів трубопроводу виготовляють деталі шляхом обрізки під кутом. Обрізка деталей під 75 ° дозволяє зробити поворот під кутом 150 °, під 45 ° – поворот на 90 °.

     Дымоход своими руками

Увага! Оптимальним є вертикальне розташування димоходу. Кількість поворотів має бути мінімальним, оскільки кожен поворотний елемент зменшує силу тяги.

При використанні в низькотемпературних системах одноконтурні димарі з оцинкованої сталі можуть прослужити до 10 років. Продовжити термін служби дозволяють наступні заходи:

 • Утеплення негорючим матеріалом, без якого труба швидко зруйнується конденсатом. Цей захід необхідний на зовнішніх ділянках.
 • Фарбування складами, призначеними спеціально для роботи по оцинкованої сталі.

Для одностінних димохідних конструкцій з корозійностійких сталей з’єднання країв фальцевим швом не застосовується. Зазвичай шви з’єднують аргонно-дугового зварювання.

Правила монтажу сталевої труби димоходу

Виготовлену димохідну трубу приєднують до опалювального агрегату за допомогою адаптера. У нижній частині димохідної системи виготовляють ревізійне вікно, яке представляє собою знімну насадку. Кожен трубний відрізок вставляють в попередній вузьким кінцем. Стики промащують термостійким герметиком і фіксують хомутами. На ділянках проходу через перекриття або стіну рекомендується монтувати короб з оцинковки або азбестоцементних плит. Проміжки між трубою і вогнезахисним коробом засипають керамзитного гранулами або заповнюють базальтовим волокном.

     Дымоход своими руками

Місця проходу труби через покрівлю ізолюють термостійким герметиком. Такий же герметизирующий склад прокладають в місцях стикування ділянок труб, які повинні входити одна в одну на відстань, рівну зовнішньому радіусу димоходу. На верхній частині розташовують іскрогасник і конус.

Увага! Димохід повинен мати по довжині однаковий перетин, без звужень. Горизонтально розташовані ділянки не повинні бути довше 1 м.

При установці прямої димохідної труби потрібно дотримуватися наступних правил:

 • якщо дистанція між коником і трубою – до 1,5 м, то труба повинна бути на 0,5 м вище найвищої точки покрівлі;
 • якщо труба знаходиться на відстані 1,5-3,0 м від коника, то її оголовок повинен розташовуватися на горизонтальній лінії, що перетинає коник;
 • якщо труба розташовується на дистанції від коника, що перевищує 3,0 м, то кут між горизонтальною лінією, проведеною від оголовка, і лінією, що перетинає коник, не повинен перевищувати 10 °.

При монтажі димоходу стежать, щоб він проходив на безпечній відстані від електричної проводки, газових труб, дерев.