Як зробити стелажі з куточка і профілю своїми руками
Нежилые помещения

Як зробити стелажі з куточка і профілю своїми руками

    Впорядковане розміщення інструменту, запчастин, будівельних матеріалів та інших предметів забезпечують стелажі, виготовлені з металевого куточка . Такі металоконструкції встановлюють в гаражах, домашніх і ремонтних майстерень, хозпомещения, льохах. Найбільш простим варіантом є придбання комплекту для створення збірного стелажа.

Він містить: куточок (алюмінієвий або сталевий оцинкований), покриття для полиць, оброблене спеціальними антисептичними складами (для деревних матеріалів), кріплення. Полиці можна встановлювати на різній висоті. Такі комплекти зручні і функціональні, але, як правило, не призначені для великих навантажень. До того ж, ці металоконструкції мають невисоку твердість через люфту в місцях з’єднань. Тому майстри, які володіють навичками слюсарних і зварних робіт, вважають за краще виготовляти своїми руками стелажі з металевим каркасом з куточка. Плюси такого варіанту: можливість спорудити конструкцію оптимального розміру і вантажопідйомності і економія фінансів.

     Стеллажи

Які матеріали та інструменти знадобляться для виготовлення стелажа?

Для зберігання досить важких предметів виготовляють стелажі з сталевого рівнополичного або нерівнополочні куточка 40х40 , 45х45 , 50х50 , 30х50 мм з товщиною стінки 3-5 мм. Зазвичай для цих цілей використовують кутовий гарячекатаний прокат, який для підвищення корозійної стійкості гарантують і фарбують. Для цієї мети зручно використовувати грунт-емалі «2 в 1», службовці відразу і грунтом, і фінішним покриттям. Якщо для виготовлення конструкції використовується куточок, що був у вжитку і встиг покритися іржею, то краще придбати фарбу для металу «3 в 1». Вона виконує функції перетворювача іржі, грунту і декоративної емалі.

Для настилу використовують фанеру, ОСП, ДСП, рідше – листовий метал. Для зберігання великих предметів покриття полиць робиться з брусків, розташованих з прорізами, для складування дрібниць і установки банок з консервацією – з фанери, ДВП, ДСП, ОСП, дошки. Металевий настил виготовляють в тих випадках, коли планується складувати важкі предмети. Великим недоліком деревини є її невисока стійкість до агресивних біофакторам. Дерево швидко гниє, покривається пліснявою, пошкоджується комахами. Для продовження терміну експлуатації дерев’яне покриття обробляють антисептичними складами. Для підвищення стійкості до вогню – антипіренами.

Для створення зварного стелажа знадобиться зварювальний апарат. Найбільш популярні зараз зварювальні інвертори. Для зварювання чорного металу товщиною до 10 мм можуть використовуватися апарати, що забезпечують зварювальний струм 160-180 А. Діаметр електродів – 3-4 мм.

Також знадобляться:

 • углошлифовальная машина (КШМ, «болгарка») з відрізним кругом, призначеним для робіт по металу – різання заготовок в розмір;
 • зачистной коло – для обробки зварних швів;
 • дриль або шуруповерт, саморізи з кінцем у вигляді свердла, шайби з гумовими прокладками для закріплення покриття полиць;
 • електроди;
 • будівельний рівень;
 • пила по дереву або електричний лобзик для різання дошки або фанери в розмір;
 • вимірювальні інструменти ;
 • грунт і емаль .

Для проведення заготівельних і складальних робіт знадобляться засоби індивідуального захисту – рукавички і окуляри.

Конструктивні варіанти

У конструкцію стелажа входять стійки, каркас для полиць, настил. Для підвищення стійкості важко навантаженої конструкції на її задній стороні монтують діагональні розкоси – сталеві смуги, які приварюються або прикручуються до стійок. Розкоси компенсують бічні зусилля і підвищують надійність і стійкість споруди.

     Стеллажи

Перед виготовленням стелажа з металевого куточка визначають його розміри і складають креслення. При визначенні геометрії звареної конструкції враховують такі моменти:

 • Якщо ви хочете зробити стелаж на всю стіну, то визначте його довжину на 100-150 мм коротше, ніж довжина стіни. Якщо не виконати цю умову, то встановити металоконструкцію буде неможливо або дуже важко.
 • Висоту визначають, в залежності від висоти приміщення і можливості занести зварену конструкцію всередину.
 • Традиційна глибина полиць універсального призначення – 400-600 мм, висота – 300-500 мм. При виготовленні своїми руками металевого стелажа з куточка для гаража зазвичай вибирають відстань між полицями 450-500 мм, для зберігання консервації в погребі – 300-350 мм. Для розстановки пластикових пляшок об’ємом 1,5-2,0 л дистанція між ярусами – 400 мм. Відстань від підлоги до нижнього ярусу – 500-700 мм або більше. Зазвичай саме на нижню полицю встановлюють найважчі предмети.

Рада! Якщо на стелажах планується зберігати предмети різних розмірів, то рекомендується зробити конструкцію універсальної. Для цього виготовляють зварений каркас, а для установки полиць свердлять в стійках кілька отворів. Такий пристрій дозволяє міняти кількість полиць і відстань між ними.

     Стеллажи

При розрахунку розмірів металевого стелажа враховують той факт, що куточок на металобазах відпускають зазвичай по 6 м. Бажано, щоб довжина металоконструкції була кратною довжині кутового прокату, щоб уникнути відходів. Традиційним варіантом є металоконструкції довжиною 2 м. Для зберігання важких предметів прольоти між опорними стійками зменшують до 1,5 м.

Увага! Довгі батоги куточка зазвичай мають довжину не 12 м, а 11,7 м, що необхідно врахувати при розрахунках.

Куточок можна нарізати в розмір самостійно, а можна замовити цю послугу на металобазі, зазвичай доплата за різку невелика.

Як зварити стелаж з куточків з настилом з фанери: етапи робіт

Роботи проводять на вільному просторі:

 • На стійках відзначають місця розташування полиць.
 • Спочатку виготовляють бічні рамки, потім їх виставляють у вертикальному положенні і прихоплюють поздовжні куточки – два внизу і два вгорі. Для проведення цих заходів знадобляться помічники. Спочатку перевіряють діагоналі з одного боку, зміцнюють прихватки, ошпарюють кути. Потім виставляють і зміцнюють другу сторону.
 • Місця зварювання зачищають «болгаркою» з зачисним кругом. Зручніше користуватися середньої або маленької «болгаркою».
 • Фанеру розмічають і вирізують за розміром.
 • Дрилем або шуруповертом прикручують фанеру до металевого куточка за допомогою саморізів, кінчик яких має вигляд свердла. Попереднє свердління куточка в цьому випадку не потрібно. З боку фанери рекомендується прокласти металеву шайбу з гумовою прокладкою. Якщо для настилу використовуються дошки, то існує два варіанти – з їх закріпленням до каркаса або вільне укладання. Другий варіант часто використовують в льохах, оскільки навесні дошки можна винести на вулицю, просушити їх, перевірити стан. Для закріплення дошки в куточку свердлять отвори. У дошку саморіз вкручують шуруповертом або дрилем знизу, через отвір в куточку.
               Стеллажи

Для забезпечення стійкого становища металоконструкції її кріплять до стіни за допомогою кронштейнів.